یاتاقان موتور چیست؟ - فروشگاه اینترتی لوازم یدکی خودرو در کرج -

یاتاقان موتور چیست؟

یدکی فوری فروشگاه اینترنتی قطعات خودرو ، با قیمت مناسب و ارسال به سراسر ایران با ۲۵ سال سابقه درخشان در زمینه لوازم یدکی خودرو در کرج می‌باشد. برای خرید و اطلاع از قیمت یاتاقان انواع اتومبیل با شماره ۰۲۶۳۶۷۱۲۳۵۹ تماس حاصل نمایید.

یاتاقان چیست؟

در حال حاضر همچنان متداول ترین موتور، موتور احتراق داخلی (موتور پیستونی) می‌باشد که مورد استفاده در صنایع خودروسازی است، حتی اگر وسایل نقلیه الکتریکی با استفاده از وسایل نقلیه الکتریکی به سرعت محبوب شوند.

موتورهای احتراق حاوی چندین یاتاقان هستند و از یکی از چرخش های میل لنگ به عنوان یاتاقان اصلی یا یاتاقان موتور نام برده می‌شود.

عملکردهای اصلی یاتاقان‌ها:

 • کاهش اصطکاک
 • پشتیبانی از قطعات دستگاه یا عناصر دستگاه
 • تحمل لودهای شعاعی یا رانش
 • عملکرد یاتاقان‌های اصلی موتور پشتیبانی از میل لنگ و اجازه چرخش در حین کار موتور است. یاتاقان‌های اصلی در لنگه نصب می‌شوند.

پرسش ها و پاسخ های مرتبط در مورد یاتاقان:

تعویض یاتاقان های موتور چقدر هزینه دارد؟

هزینه تعویض یاتاقان های موتور به میزان تعمیرات شما بستگی دارد. در برخی موارد، موتور شما ممکن است به میل لنگ جدید، میله‌های اتصال و پیستون جدید، زنجیر تایمر و یاتاقان های میل بادامک نیاز داشته باشد.

اگر مجبورید همه این قطعات را تعویض کنید، توصیه می‌شود مجموعه موتور کامل را تعویض کنید.

چه عواملی باعث خراب شدن یاتاقان موتور می شود؟

مهم‌ترین عاملان خراب بودن یاتاقان موتور عبارتند از:

 •  روغن کاری ناکافی
 •  کثیفی و یا بقایای آن
 •  جدا شدن مونتاژ
 •  خرد شدن‌یاتاقان
 •  اضافه بار
 • جوش خوردن داغ یا تحمیل بارهای زیاد.

منظور ازیاتاقان زدن چیست؟

هر عواملی که موجب دفرمه شدن یا آسیب دیدن یاتاقان‌ها شود، به صورتی که‌یاتاقان به میل لنگ بچسبد یا بیش از حد از آن فاصله بگیرد، لایه روغن دیگر قادر نخواهد بود به درستی فضای خالی میان این دو را پر کند؛ در اصلاح به این وضعیت گفته می‌شود که موتوریاتاقان زده است.

علت یاتاقان زدن چیست؟

هر عاملی که موجب شود روغن با شدت و به مقدار مناسب به یاتاقان‌ها نرسد، می‌تواند باعث آسیب رسیدن به یاتاقان‌های موتور شود.

همچنین هر زمانی که دمای کارکرد موتور بیش از حد افزایش یابد و این ازدیاد حرارت سریعا برطرف نگردد، در نهایت افزایش گرما منجر به انبساط حجمی بیش از حد میل لنگ و یاتاقان‌ها شده و فضای خالی میان آن‌ها که باید به وسیله‌ی لایه باریک روغن پر شود، از بین خواهد رفت. بنابراین میل لنگ نمی‌تواند مانند روال همیشگی به حرکت دورانی خود ادامه دهد و این مسئله در نهایت پیشرانه را از کار خواهد انداخت.

در پایان به شما عزیزان توصیه می‌کنیم برای جلوگیری از بروز عیب در عملکرد یاتاقان‌ها، از روغن استاندارد در پیشرانه استفاده کرده و طی بازه‌های زمانی معین و حتی پیش از موعد نسبت به تعویض آن اقدام کنید.

همچنین سعی کنید ضمن وارد نیاوردن فشار بیش از حد به موتور، همواره نسبت به عملکرد صحیح مجموعه سیستم خنک کننده و ترموستات و نیز کافی بودن میزان مایع روانکار و خنک کننده در پیشرانه اطمینان حاصل فرمایید.

یدکی فوری فروشگاه اینترنتی قطعات خودرو ، با قیمت مناسب و ارسال به سراسر ایران با ۲۵ سال سابقه درخشان در زمینه لوازم یدکی خودرو در کرج می‌باشد. برای خرید و اطلاع از قیمت یاتاقان انواع اتومبیل با شماره ۰۲۶۳۶۷۱۲۳۵۹ تماس حاصل نمایید.

 

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

پمپ آب اتومبیل چیست؟ - فروشگاه اینترتی لوازم یدکی خودرو در کرج

پمپ آب اتومبیل چیست و چه کاری انجام می دهد؟

یدکی فوری فروشگاه اینترنتی قطعات خودرو ، با قیمت مناسب و ارسال به سراسر ایران با ۲۵ سال سابقه درخشان در زمینه لوازم یدکی خودرو در کرج می‌باشد. برای خرید و اطلاع از قیمت پمپ آب و لوازم یدکی خودرو انواع اتومبیل با شماره ۰۲۶۳۶۷۱۲۳۵۹ تماس حاصل نمایید.

پمپ آب اتومبیل چیست؟

پمپ آب برای عملکرد موتور خودرو حیاتی است زیرا باعث می‌شود تا مایع خنک کننده از طریق بلوک موتور، شیلنگ‌ها و رادیاتور حرکت کند و دمای کارکرد مطلوب را حفظ کند. توسط یک کمربند مارپیچ (کمربند لوازم جانبی یا کمربند کمکی) از قرقره میل لنگ رانده می شود.

پمپ آب یک ماشین از پره‌های پروانه و نیروی گریز از مرکز برای انتقال آب خنک شده به داخل موتور ماشین استفاده می‌کند – یا بهتر است بگوییم ژاکت آبی که در اطراف سیلندرهای موتور قرار دارد، جایی که فرآیندهای احتراق انجام می‌شود.

کار پمپ آب

هنگامی که آب به دور موتور جریان یافت، توسط شیلنگ‌ها به رادیاتور منتقل می شود، معمولاً در قسمت جلوی اتومبیل ، جایی که با حرکت هوا روی باله‌های راد ، آب خنک می‌شود. سپس از رادیاتور خارج می‌شود و دوباره به داخل پمپ آب، جایی که فرآیند از ابتدا شروع می‌شود، می‌ریزد.

مشکلات پمپ آب اتومبیل

پمپ‌های آب می‌توانند از چند مشکل رنج ببرند:

صدای سنگزنی از پمپ آب، نشان دهنده یاتاقان‌های فرسوده است. بعضی اوقات می‌توانند جایگزین شوند اما تهیه پمپ جدید آسان ترین راه ممکن است.

نشت آب از پمپ می‌تواند نشانه خرابی مهر و موم شافت یا واشر بین پمپ و موتور باشد. اگر این مهر و موم شافت باشد، کل پمپ باید تعویض شود، اما اگر این واشر باشد، پمپ را می‌توان جدا کرد ، یک واشر جدید نصب می‌شود و پمپ اصلی تعویض می‌گردد.

همزمان بررسی کنید که همه شیلنگ‌ها سالم هستند و نشتی ندارند.

برخی از پمپ‌های آب مدرن دارای پروانه پلاستیکی (پره های فن) هستند و این مخزن گاهای اوقات خراب می‌شوند. این منجر به ارتعاشاتی می‌شود که به نوبه خود باعث خرابی پمپ می‌شود.

نگهداری یک پمپ آب سالم آسان است: شما باید مطمئن شوید که خنک کننده موتور در وضعیت خوبی قرار دارد و مقدار ضد یخ آن به درستی است.

دومی یخ زدگی آب را در دمای سرد متوقف می کند و به عنوان یک بازدارنده زنگ زدگی عمل می‌کند، از شکستن ذرات کوچک در داخل موتور و پوشیدن قطعات پمپ جلوگیری می‌کند.

پمپ آب چگونه کار می‌کند؟

 • در بیشتر وسایل نقلیه، موتور کمربند پمپ آب را می‌چرخاند و محور پمپ آب را می‌چرخاند.
 • محور به یک سری پره‌ها متصل است که با همان نیز می‌چرخد.
 • حرکت چرخشی، مکش ایجاد کرده و آب را از رادیاتور می‌کشد
 • وقتی آب به پمپ می‌رسد، نیروی گریز از مرکز آن را به دیواره‌های خارجی پمپ پرتاب کرده و به سمت تخلیه بلوک موتور می‌رود. آب از طریق سرسیلندرها عبور کرده و دوباره به رادیاتور تخلیه می‌شود و در آن جا فرآیند دوباره شروع خواهد شد.

پمپ آب به طور معمول چه مدت دوام می آورد؟

از آن جا که پمپ آب تأثیر قابل توجهی در عملکرد ماشین شما دارد، این بخشی است که می‌تواند برای مدتی دوام بیاورد. از آن جا که با تسمه تایم کار می‌کند، توصیه معمول این است که همزمان با تسمه تایم، پمپ آب را تعویض کنید، زیرا هر دو در یک منطقه از موتور شما قابل دسترسی هستند و با داشتن این دو می‌توانید در هزینه‌های کار صرفه جویی کنید. خدمات انجام شده در یک بار

اگر چه بسته به نوع خودروی شما واریانس وجود دارد، اما بیشتر تسمه‌های تایم بین شصت تا نود هزار مایل طول می‌کشند. در بیشتر موارد، می‌توانید انتظار داشته باشید که پمپ آب شما این مدت طولانی دوام بیاورد و از هر گونه مسئله تأسف آور جلوگیری کند.

اگر مالک یا خریداری یک وسیله نقلیه دست دوم هستید، می‌توانید با استفاده از گزارش تاریخچه وسیله نقلیه، آخرین زمان تسمه تایم و سرویس پمپ آب را پیدا کنید و از این اطلاعات برای برنامه ریزی نگهداری خود استفاده کنید.

قیمت پمپ آب اتومبیل

در یدکی فوری فروشگاه اینترنتی قطعات خودرو با مناسب‌ترین قیمت عرضه می‌شود، به دلیل نوسانات قیمت در بازار قطعات خودرو، برای اطلاع دقیق از قیمت و خرید پمپ آب انواع اتومبیل و لوازم یدکی خودرو در کرج با شماره ۰۲۶۳۶۷۱۲۳۵۹ تماس حاصل نمایید.

 

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

رادیاتور اتومبیل چیست و چه کارایی دارد؟ - فروشگاه اینترتی لوازم یدکی خودرو در کرج

رادیاتور چیست و به چه کار می آید؟

یدکی فوری فروشگاه اینترنتی قطعات خودرو ، با قیمت مناسب و ارسال به سراسر ایران با ۲۵ سال سابقه درخشان در زمینه لوازم یدکی خودرو در کرج می‌باشد. برای خرید و اطلاع از قیمت رادیاتور اتومبیل و لوازم یدکی خودرو انواع اتومبیل با شماره ۰۲۶۳۶۷۱۲۳۵۹ تماس حاصل نمایید.

رادیاتور چیست و در اتومبیل چه کارایی دارد؟

رادیاتور بخشی از اتومبیل است که در محفظه موتور نصب شده است. خنک کننده ثابت موتور را فراهم می کند.

برای جلوگیری از خراب شدن، قطعات متحرک موتور باید خنک شوند. برای این منظور، مهندسان سازنده اتومبیل، برای هر اتومبیل یک سیستم خنک کننده را توسعه و نصب می‌کنند.

رادیاتور خنک کننده یک مبدل حرارتی فلزی است که داخل آن با ضد یخ پر شده است. لوله‌های لاستیکی به آن متصل هستند، که به گردن‌های موتور مربوطه متصل می‌شوند.

خنک کننده موتور طبق اصل زیر کار می‌کند. موتور احتراق داخلی روشن شده پروانه پمپ آب را می‌چرخاند. ضد یخ در سیستم (در یک دایره کوچک) شروع به گردش می‌کند. وقتی دمای مایع به ۸۰-۹۰ درجه می رسد، ترموستات تحریک می‌شود و یک دایره گردش بزرگ باز می‌شود. این اجازه می‌دهد تا موتور سریع‌تر تا دمای مورد نظر گرم شود.

کارایی رادیاتور در اتومبیل چیست؟

موتور خودرو با سوزاندن سوخت در سیلندرها کار می‌کند. در نتیجه، تمام قطعات بسیار داغ می‌شوند. با افزایش دمای عناصر فلزی، آن‌ها منبسط می‌شوند. اگر خنک نشوند، این امر منجر به مشکلات مختلفی در واحد قدرت می‌شود، به عنوان مثال، نادیده گرفتن مشکلاتی همچون ترک در سر سیلندر، در ژاکت خنک کننده، تغییر شکل سر سیلندر ، انبساط حرارتی بیش از حد پیستون‌ها  منجر به تعمیرات گران قیمت ICE خواهد شد.

برای تثبیت دما، موتورهای احتراق داخلی در طراحی خود یک ژاکت خنک کننده دارند که از طریق آن، مایع با کمک پمپ گردش می‌کند.

ضد یخ گرم شده به رادیاتور اتومبیل منتقل می‌شود و در آن، مایع خنک می‌شود، سپس دوباره به موتور جریان می‌یابد. این فرآیند به شما امکان می‌دهد دمای عملکرد موتور احتراق داخلی را حفظ کنید.

اگر رادیاتور در طراحی سیستم خنک کننده وجود نداشته باشد، مایع موجود در آن به سرعت می‌جوشد. رادیاتور در قسمت جلوی محفظه موتور اتومبیل نصب شده است و این لازم است تا هوای سرد بیشتری وارد صفحه آن شود.

طراحی رادیاتور اتومبیل

ماده‌ای که رادیاتور اتومبیل از آن ساخته می‌شود فلز (آلومینیوم یا مس) است. دیوارهه‌ای مبدل حرارتی بسیار نازک هستند، به همین دلیل ضد یخ به سرعت درجه حرارت خود را می‌دهد و خنک می‌شود.

طراحی رادیاتور شامل لوله‌های نازکی است که به شکل مستطیل با هم جوش داده شده‌اند. این عنصر بر روی دو مخزن نصب شده است (یکی در ورودی ، دیگری در ورودی). علاوه بر این، صفحات بر روی لوله‌ها پیچ خورده‌اند، که باعث افزایش منطقه انتقال حرارت می‌شود. هوا بین دنده‌ها جریان دارد و به سرعت سطح قطعه را خنک می‌کند.

همه مبدل‌های حرارتی دارای دو دهانه ورودی و خروجی هستند. لوله‌های سیستم به آن‌ها متصل هستند. برای تخلیه مایع از حفره، مبدل حرارتی مجهز به یک شاخه است که در پایین سازه نصب شده است.

اتومبیل‌های مدرن به سیستم کنترل درجه حرارت ضد یخ مجهز هستند و در صورت لزوم شامل جریان هوای اجباری نیز می‌شود.

انواع رادیاتور

مبدل‌های حرارتی انواع مختلفی دارند. هر یک از آن‌ها برای اهداف خاص خود طراحی شده‌اند، اما طبق همان اصل کار می‌کنند – مایعی در داخل آن‌ها گردش می‌کند تا از تبادل گرما اطمینان حاصل کند. مبدل‌های حرارتی در سیستم‌های زیر استفاده می‌شود:

 • خنک کننده
 • گرم کردن
 • اقلیمی
 • دو نوع رادیاتور وجود دارد که بیشتر در صنعت خودرو استفاده می‌شود.

صفحه‌ای لوله‌ای این متداول‌ترین تغییری است که در خودروهای قدیمی مشاهده می‌شود. مبدل حرارتی موجود در آن‌ها از لوله‌هایی به صورت افقی (بخش دایره ای) تشکیل شده است که صفحات نازک روی آن‌ها تشکیل شده است.

اغلب آن‌ها از آلیاژ آلومینیوم ساخته می‌شوند. این تغییرات روی وسایل نقلیه قدیمی نصب شده است. عیب اصلی انتقال حرارت ضعیف به دلیل کم بودن سطح تماس با جریان هوا است.

ماده ای که برای ساخت آن‌ها استفاده می‌شود یا آلیاژ مس و برنج یا آلومینیوم است. چنین تغییراتی در بسیاری از اتومبیل‌های مدرن نصب شده است. مدل های مس رسانایی حرارتی بسیار خوبی دارند اما بسیار گران هستند.

بنابراین ، سیستم خنک کننده اغلب مجهز به نمونه‌های آلومینیومی است.
در میان دسته اول ، دو نوع رادیاتور دیگر نیز وجود دارد. این‌ها مدل های تک پاس و چند پاس هستند. در اصل گردش با یکدیگر تفاوت دارند.

قیمت خرید رادیاتور اتومبیل

در یدکی فوری فروشگاه اینترنتی قطعات خودرو با مناسب‌ترین قیمت عرضه می‌شود، به دلیل نوسانات قیمت در بازار قطعات خودرو، برای اطلاع دقیق از قیمت و خرید رادیاتور انواع اتومبیل و لوازم یدکی خودرو در کرج با شماره ۰۲۶۳۶۷۱۲۳۵۹ تماس حاصل نمایید.

ما را در اینستاگرام دنبال کنید.